Инспекторатът към Висшия съдебен съвет проведе обучение за актуалните моменти в съдебната практика, свързани с прилагането на съставите на конфликта на интереси, почтеността, независимостта и накърняването на престижа на съдебната власт

15 Ноември 2024

На 14 и 15 ноември в гр. София Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС) организира и проведе четвърто поред практико-ориентирано обучение на тема "Актуални моменти в съдебната практика по приложението на съставите на конфликта на интереси, почтеността, независимостта и накърняването на престижа на съдебната власт", на което присъстваха магистрати от различни органи на съдебната власт, инспектори и експерти от ИВСС.

В началото на обучението главният инспектор г-жа Теодора Точкова отбеляза важното значение на тези чувствителни теми, които стоят в основата на професионалната отговорност на магистратите и стремежът за тяхното по-добро разбиране. Тя посочи и разбирането на Инспектората, че за недопускането на етични нарушения от магистратите, следва да се акцентира не толкова на ангажиране на дисциплинарната им отговорност, а да се въведат в законодателството механизми за деонтологична превенция, един от които е провеждането на обучения.

Лектори по темите отново бяха доктор Николай Николов - адвокат и бивш председател на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и доктор Сибила Симеонова - председател на шесто отделение на Върховния административен съд (ВАС).

В рамките на първия ден на обучението Николай Николов представи важни аспекти на конфликта на интереси в производството за установяването му по отношение на магистрати и служители в съдебната система, вкл. способите за недопускането му, както и ролята на ИВСС и ВСС при подобни казуси.

Разгледани бяха и режимът за подаване на декларации по Закона за противодействие на корупцията и по Закона за съдебната власт (ЗСВ) от магистрати, основанията за отвод и самоотвод, забраните за гласуване и оказване на влияние и други дейности в частен интерес, както и условията за изключването му в такива случаи.

Основен акцент беше практическото приложение на отделните състави на конфликта на интереси, като бяха обсъдени примери и съдебни решения.

Лекторът посочи, че правният режим на конфликта на интереси следва да се спазва индивидуално, като сподели разбирането, че за да е силна една държава трябва да има инициатива не в наказването, а в търсенето на отговорност и превенция.

През втория ден на обучението съдия Симеонова разгледа правната уредба на стандартите за поведение на магистратите във връзка с етичните нарушения, основните принципи и източници на международноправна уредба, като анализира основанията за ангажиране на дисциплинарната отговорност и отделните аспекти на дисциплинарното производство.

Разгледани бяха конкретни казуси и решения от практиката на ВАС, като в дискусията се включи и Тодор Тодоров - съдия в шесто отделение на ВАС.

Акцент беше поставен върху значението на независимостта на магистратите и тяхната отговорност при накърняване престижа на съдебната власт.

Съдия Симеонова обърна внимание на срока във времето, в който магистратите, напуснали съдебната система следва да са ангажирани от приложното поле на Етичните кодекси, като в тази връзка разгледа становище на Венецианската комисия от 15 март 2024 г. по повод одобрените от Пленума на ВСС по Протокол № 30/30.10.2023 г. КЕПБС и КЕПБПС.

В заключение от г-жа Точкова беше отбелязано, че за повече яснота и предвидимост на дисциплинарното наказване за етични нарушения има основа за съобразяване на дадените препоръки от Венецианската комисия, като в ЗСВ да бъдат конкретно разписани дисциплинарните нарушения, с оглед постигане на дисциплиниращ ефект за магистратите.

Проведените досега четири обучения от ИВСС са част от цялостната стратегия на Инспектората за повишаване на професионалната квалификация на магистратите и за утвърждаване на високите стандарти на независимост, етика и почтеност, които са в основата на доверието в една ефективна и справедлива съдебна система.